Mikor szükséges a csípőprotézis beültetés?

A műtéti beavatkozást akkor érdemes tervezni, hogyha a csípőfájdalom a mindennapi mozgást megnehezíti, vagy éjszaka a pácienst nem hagyja aludni, és a panaszokat a szokásos konzervatív kezelések, fájdalomcsillapítás sem szünteti meg, vagy nem teszi elfogadható mértékűvé a beteg számára.

Általában nincs szükség sürgős műtéti beavatkozásra, mert sokszor évek telnek el a forgófájdalom megjelenése és a panaszok olyan mértékű fokozódása között, hogy a beteg végül a csípőprotézis-műtétre vállalkozik.

Csípőízületi kopás esetén elkerülhetetlen a műtét?

A csípőízület kopása, arthrosisa (coxarthrosis) klasszikus lezajlása során a csontfelszíneket beborító porc fokozatosan eltűnik, a combcsont és a medencecsont egymáshoz ízesülő felszínén.

Emiatt a porcfelszín már nem tudja betölteni a terheléscsökkentő feladatát, az ízület mozgása során a csúszó felszín fokozatosan megszűnik. A csontok közötti érintkezés fokozatosan csípőfájdalomhoz, mozgásbeszűküléshez, a porc teljes pusztulásához vezet, csípőkopás alakul ki.

Napjainkban nem létezik olyan módszer, mely képes lenne a csontfelszínre az elkopott porcfelszínt pótolni. Kisebb baleset következtében kialakult porcelváltozásokat lehetséges pótolni, de a porc teljes, vagy nagyobb felszínre kiterjedő kopásból kialakuló pusztulását már nem. A csípőprotézis ebben a helyzetben tehát az egyetlen megoldás, amely képes a fájdalmas mozgásbeszűkülés helyett fájdalmatlan, mozgó ízületet visszaadni.

Mi a célja a csípőprotézis-műtétnek?

A csípőprotézis-beültetés az orvostudomány egyik legsikeresebb beavatkozása. Célja a fájdalomcsillapítás, illetve a mozgás lehetőségének helyreállítása a beteg számára. Ezt úgy tudjuk biztosítani, hogy a combcsonti terület és a medencecsont elkopott részeit egy protézissel kicseréljük. A csípőprotézis-beültetés fontos célja még, hogy a két beültetett elem egymással kapcsolatban maradjon a beteg későbbi mozgásai során, azaz ne alakuljon ki ficam, a protézis stabil legyen. Következő cél, hogy a végtaghosszt beállítsuk egyformára.

Milyen lehetőségek vannak, ha nem vállalom a csípőprotézis-műtétet?

Különböző nem műtéti, úgynevezett konzervatív kezelés áll rendelkezésre, amely átmenetileg alkalmas a csípőfájdalom csökkentésére. Célja a forgófájdalom csökkentése, az ízület mozgásterjedelmének növelése, az izomerő fenntartása és fokozása és a sántítás csökkentése. Ilyenek a különböző gyógyszeres kezelések pl. gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, izomlazítók, porcregeneráló készítmények, reumatológiai kezelések, fizioterápia, gyógyfürdő kezelés (balneoterápia), gyógytorna. A kopás kezdeti stádiumában lehetőség van még saját vér kezelésre (PRP kezelés) vagy viscosupplementatio adására, amelyek az ízületi fájdalom csökkentését célozzák meg.

Milyen érzéstelenítésben zajlik a csípőprotézis-műtét?

A műtét általános érzéstelenítésben (altatásban) vagy helyi (pl. gerinc) érzéstelenítésben zajlik. A műtétet megelőző 1-2 hétben altatóorvosi vizsgálat szükséges. Ez lehetővé teszi az altatóorvos számára, hogy megismerje a beteg minden korábbi betegségét, műtétjét, gyógyszereit az érzéstelenítés lehető legnagyobb biztonságban történő megtervezése és kivitelezése céljából. Az altatóorvos teljes körű tájékoztatást nyújt az altatás kockázatairól és körülményeiről. Az altatással, érzéstelenítéssel kapcsolatos beleegyező nyilatkozatot is ki kell tölteni még a műtétet megelőzően.

Fájdalmas-e a gerincérzéstelenítés?

helyi érzéstelenítés célja, hogy az alsó végtag és a csípőízület körüli területeket érzéstelenítse, melynek következtében a fájdalmat a beteg a műtét során, illetve az azt követő néhány órában nem érzi. Emellett az izomzatot is ellazítja, mely segít a műtét kivitelezésében.

A gerincérzéstelenítés során az altatóorvos érzéstelenítő gyógyszert fecskendez be a két csigolya közötti területre, a gerinccsatornába, a gerincvelői folyadékba. Nem okoz „gerincsérülést”, mert odáig a gerincvelő nem ér, csak a belőle kilépő idegfonatok. Ez sok ember félelme. Maga a beavatkozás fájdalmatlan, mivel előtte érzéstelenítő injekcióval látják el a környező bőrterületet. A műtét során semmilyen fájdalom nem érezhető és a beteg tudata tiszta marad.

Amennyiben Önt zavarják a műtét során hallható zajok, természetesen az altatóorvos enyhébb altatószerek adásával segíthet abban, hogy a műtétet – mintha otthonában lenne – végig aludja (bódítás). A páciens a műtéti területet nem látja, mert a lefertőtlenített területet betakaró műtéti izolálás ezt eltakarja tőle, tehát ettől sem kell aggódni.

A műtét lezajlását követően sem érzi még a beteg az alsó végtagokat pár órán keresztül, melynek hossza függ a beadott gyógyszertől, annak mennyiségétől, illetve a beteg biológiájától.

Szükség van-e páciens vérének gyűjtésére a műtét előtt?

A műtétet megelőzően ritkán van szükség előzetes véradásra, sőt az irodalmi adatok alapján azokat a betegeket gyakrabban kell vérátömlesztésben részesíteni, akik a műtét előtt saját részükre levetették a vérüket. Logikus, hiszen így csökken a vérmennyiségük, de a műtétig már nem tud eleget termelni a szervezet.

Adnak-e vért a műtét során vagy utána?

A csípőprotézis után ritkán van szükség transzfúzióra. Jelenleg tranexámsav alapanyagú injekció (Exacyl) adása minimálisra csökkentette a vérigényt. Ez a vérzéscsökkentő gyógyszer a legtöbb páciensnek adható. Ennek ellenére a műtétre megfelelő mennyiségű vér biztonsági tartalékként a beteg számára rendelkezésre áll.

Műtét után lehet eltérő hosszúságú valamelyik végtag?

Általában 1 cm-en belüli végtag azonosság elérése a cél, de bizonyos helyzetek nehézségeket okozhatnak. Ilyen lehet az ellenoldali ízület kopása, mely még nem okoz fájdalmat, de a csípőkopás révén már rövidíti a végtag eredeti hosszát. Az ellenoldali végtagon megfigyelhető, panaszt nem okozó deformitás (pl. rövidüléssel gyógyuló törés) szintén nehezítheti a végtaghossz pontos beállítását.

Ezen felül a betegek egy részénél a növekedés során eleve enyhe végtaghossz különbség alakul ki, mely szinte alig érezhető, de a fizikális vizsgálat során kimutatható. Ez főleg akkor okoz nehézséget, ha az érintett oldal hosszabb, mert a csípőprotézis-beültetés során inkább a végtaghossz megnyújtása fordul elő, mint rövidítése. Részben elérhető rövidítés a műtéti technika megfelelő választásával, de ennek korlátját adja az, hogy a protézis beültetés után az elemeknek egymással stabil viszonyba kell lenni. Ha nagyon megrövidíti az operatőr a végtagot, akkor ugyan a végtaghossz csökkenhet, de a protézis lazasága miatt visszatérő ficamok alakulhatnak ki, mely alapvetően elkerülendő.

A csípőprotézis-műtét után előfordul, hogy a beteg hosszabbnak érzi az operált oldalt, főleg ha a műtétet megelőzően jelentős végtag rövidülése volt a csípőkopás vagy az izmok rövidülése miatt. Ez fokozatosan, pár hét alatt (6-7 hét – 3 hónap) rendeződik. Az azt követően is észlelt végtaghossz különbséget sarokemelővel, vagy kissé emelt talpú cipővel lehet korrigálni, amennyiben az szükséges. Erre azonban ritkán kerül sor.

A csípőprotézis-műtét után milyen gyógyszert kell szedni?

A páciens saját gyógyszerein kívül a trombózis és a tüdőembólia megelőzésére szolgáló gyógyszerek alkalmazása 30 napig mindenképpen szükséges. Ezek lehetnek szájon keresztül szedhető gyógyszerek (úgynevezett orális antikoagulánsok), vagy bőr alá adandó injekciók alacsony molekulasúlyú heparin származékok (Low Molecular Weight Heparin – LMWH) formájában. Mindkét gyógyszertípust az Országos Egészségbiztosítási Pénztár támogatja, és a beteget a műtétet követően recepttel kezelőorvos látja el.

Bizonyos esetekben fájdalomcsillapító gyógyszerek szedésére is még szükség lehet a műtétet követően.

Mikortól lehet lépcsőn járni?

A gyógytornász még a kórházban megmutatja a lépcsőn járás módját, a műtétet követő 1-2 napon belül. Anterior feltárással akár a műtét másnapján képes a beteg segítség, sőt sokszor segédeszköz nélkül lépcsőt járni, váltott végtagokkal.

Mikortól válik önellátóvá a beteg csípőprotézis-műtét után?

Ezt befolyásolja a műtét előtti állapot is. Régóta fennálló csípőkopás esetében a mozgásbeszűkülés, a szövetek rövidülése, az izmok gyengesége olyan mértékű lehet, amely lassíthatja a rehabilitálódást. Ezért sem szabad túl sokáig várni a műtéttel.

Természetesen az életkor, a műtét előtti fizikai aktivitásmotiváltság is rendkívül fontos. Az anterior feltárás alkalmazása óta én próbálom a betegeimet már a műtét előtt oktatni, hogy ne hagyják el magukat és képesek lesznek az általuk elvártnál gyorsabban is önellátóvá válni. Erre a feltárás alkalmassá teszi Őket, csak a társadalmi félelmet a csípőprotézis-műtétről, mint egy pszichés gátat kell a legtöbb esetben legyőzni.

A kórházból már úgy távozik a beteg (3-7 nap), hogy lépcsőjárást és az alapvető önellátási szabályokat megtanulta. Az első 2 hétben érdemes valakit a „közelben tudni”. Ez alatt az idő alatt biztosítható a háziorvos segítségével házi betegellátás, amelyhez szükséges javaslattal a kórházi zárójelentésben el is látom. Ezt érdemes ellenőrizni a zárójelentésben és a háziorvossal már a műtét előtt egyeztetni. Mivel a páciensek 80%-a 2 héttel a műtét után képes a segédeszközt elhagyni, önállóan közlekedési eszközt használni az önellátás szinte biztos 2-3 hét után motivált betegnél.

Anterior feltárással rehabilitációs osztályos elhelyezésre inkább idős, egyedül élő betegeknél lehet szükség.

Hagyományos feltárással ez a folyamat sokkal hosszabb, hiszen eleve 6 hét segédeszköz használat az előírt a legtöbb esetben. Vannak betegek, akik ennél sokkal hamarabb is önellátóvá válnak, de ezek aránya az anterior feltáráshoz képes elenyésző.

Mikor lehet autót vezetni csípőprotézis után?

Csípőműtéteket követően addig érdemes kerülni a vezetést, ameddig erős fájdalomcsillapító gyógyszer szedésére szükség van, vagy hirtelen mozdulatok fájdalmat provokálnak. Ez hagyományos feltárással általában tovább tart. Az általam végzett anterior feltárás a beteget akár 4-5 nappal a műtét után már alkalmassá teheti a vezetésre! (Lsd video. Jobbágy I vezet) Ez függ a gépjárműtől (alacsonyabb vagy magasabb építésű, automata) és az operált oldaltól.

Mi várható a csípőprotézis-műtéttől, a protézis beültetéstől?

A csípőprotézis-beültetés az egyetlen olyan módszer, amely révén a csípőkopás miatti csípőfájdalom megszűnik. A műtétet követő rehabilitáció az anterior minimál invazív feltárással rendkívüli mértékben lerövidül. A hagyományos feltárásokkal is jelentős a fájdalomcsillapodás és sikerműtétnek tekinthető a csípőprotézis-beültetés, de össze nem hasonlítható az eredmény egy anterior minimál invazív technikával kivitelezett protézis beültetést követően. Ezt leginkább olyan betegektől hallva tapasztalhatom, akiknek már mindkét oldal műtétjén átestek, és az egyik oldalt anterior, a másik oldalt hagyományos módszerekkel operálták valahol, vagy akár én korábban. Egyértelműen az anterior feltárás következtében szabadabb, jobb mozgástartományú, „elfelejtett” csípőprotézisről számolnak be az esetek legnagyobb részében.

A hagyományos feltárás is a csípőfájdalom jelentős csökkenését eredményezi, de gyakran tapasztalható laterális, a csípő oldalán megjelenő fájdalom járáskor vagy az érintett oldalra történő fekvéskor, mely azonban a műtét előttihez képest jóval kisebb mértékű, de jelen van. Természetesen a protézis beültetés egyik legfontosabb feladata, hogy hosszú ideig biztosítson fájdalommentes életvitelt. Sokszor terjesztik azt a tévhitet, hogy 10 évre alkalmas egy protézis, és utána ki kell cserélni. Napjainkban a korszerű anyagok használatával, korszerű csípőprotézisek révén ez az élettartam 15-25 év közé tehető nagy átlagban, de természetesen ez függ a beteg súlyától, a protézis használatától, az esetleges fertőzés kialakulásától, balesettől, illetve számos egyéb tényezőtől.

Végezhető sporttevékenység csípőprotézis-műtét után?

Csípőprotézis-beültetés után a sporttevékenység nincs megtiltva. Bizonyos sporttevékenységek megfelelő környezetben és aktivitással elvégezhetők.

Minden különösebb megszorítás nélkül végezhető az úszás, búvárkodás, vitorlázás, kerékpározás, golf, bowling és minden statikus sport, mint íjászat, stb. A séta különösen ajánlott, ugyanakkor a sétához mindenképpen megfelelő cipő javasolt, mely a talajjal történő ütközést csökkenti. Amennyiben lehetséges inkább puhább talajon tegyünk nagyobb sétákat, mint betonon, de ez jól ismert sporttevékenységet egyébként is folytató emberek között. Megfelelő körülmények és kontroll mellett olyan sporttevékenységek is folytatható, mint túrázás, korcsolyázás, tánc, sí, konditermi erősítés.

Van-e olyan sport, mely TILOS csípőprotézis-beültetést követően?

Még abban az esetben is, hogy a műtéti technikák, a protézisek anyagai jelentős mértékben fejlődtek, a betegnek tudnia kell, hogy a protézis olyan anyagból készül, amelyek nem elhasználhatatlanok. Elromolhatnak, elkophatnak a használat során.

Az első találkozásunk során minden betegnek tájékoztatnia kell arról, hogy milyen sporttevékenységeket folytat, mert ennek pontos megbeszélése feltétlenül szükséges, hogy ne okozzon csalódást a protézis beültetés utáni aktivitás.

Napjainkban rendelkezésre állnak rendkívül kemény hordozófelszínnel bíró, sporttevékenység során stabilabb protézisek, melyek szóba jöhetnek egy aktív, sportos beteg esetében. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ezeknek a protéziseknek is van rizikója. Ezekről mindenképpen beszélni kell a rendelés során, mielőtt a műtéttel kapcsolatos döntést együttesen meghozzuk.

Alapvetően érdemes elkerülni olyan sportokat, amelyek agresszívek, az esés veszélyét hordják magukban vagy ismétlődő ütésnek tehetik ki a protézist. Ilyenek a rögbi, a labdarúgás, küzdősportok, fallabda, futás, vízisí, kézilabda.

protézis előbb használódik el sporttevékenységek közben, esetleges balesetnél, elesésnél protézis körüli törés jön létre vagy a protézis kificamodik. Mindezek miatt nem javasolt csípőprotézis-beültetést követően a síelés sem.

Maga a protézis alkalmas ezekre a tevékenységekre (sí, tenisz), de a veszélyeit is szem előtt kell tartani.

Mennyi idővel lehet a sporttevékenységet újra kezdeni?

Általában 3-6 hónapot javasolt várni a protézis beültetést követően, de ez az időtartam függhet a sporttevékenységtől és annak szintjétől is. Az anterior minimál invazív feltárást követően a szobakerékpározás mindenképpen javasolt, amint a beteg biztonságosan kerékpárra tud szállni. Sebgyógyulást követően az úszás is lehetséges. Tudni kell azonban, hogy a protézis beépülése a csontba 3 hónapig tart, függetlenül, hogy a csontosodás elősegítő hordozóanyagokkal van bevonva a protézisek legnagyobb része.

Amennyiben a spottevékenység megkezdésének időpontja érdekli, mindenképpen kérdezzen rá a rendelésemen, hogy erről is tudjunk beszélni.

A protézis beültetést követően ugyanakkor nem szabad elhanyagolni a rehabilitációt, mely segíthet abban, hogy a csípő mozgástartományát lehető legjobban elérje és nem maradjon hátra egy merev csípő.

Időpontkérés

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.